Soru Cevap

Mali İşler

Bu başlık için yeni konu / soru ekle

Parasal iler hakkındaki sorular ve cevaplar


  •   Cevap / Görüş Ekle aidat taplamak için kat maliklerinden senet almamız yasalmıdır? karar alıp böyle bir uygulama yapa bilirmiyiz?
    / SİTE YÖNETİMİ EKİBİ
  •   Cevap / Görüş Ekle apartman yöneticimiz apartmanımızda bir daireyi satın aldı fakat aldıktan sonra önceki ev sahibinin borçlarını sildi baya büyük bir miktarda olan bu borç nasıl tahsil edilir.
    / SİTE YÖNETİMİ EKİBİ
  •   Cevap / Görüş Ekle BİZ A VE B BOLK OLARAK 24 DAİRE VE 3 DÜKKANIZ.DIŞ CEPHE BADANA YAPILACAK DÜKKAN SAHİPLERİ PAY VERMEK İSTEMİYOR.KANUNA GÖRE VERMEK ZORUNDA DEĞİLLERMİ .?MSN ADRESİME YAZARSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER
    / SİTE YÖNETİMİ EKİBİ
  •   Cevap / Görüş Ekle 1.8 daireli apartmanımızda 2 dublex daire var.BUNLARIN AİDATI FARKLI MIDIR? 2.Giriş dairedekiler asönsör kullamıyor diye gidere katılmamazlık yapabilirler mi?
    / SİTE YÖNETİMİ EKİBİ
  •   Cevap / Görüş Ekle 1 apartman sakını 10 aylık aidatını vermıyor.gerekcesı ise:10 ay bu dairede bulunmadığı.esyaları dairede ama.dıyorkı:ben sadece bulunduğum ayın aidatını verırım gerısıne karısmam.kanun boyleymiş.odemesı gerekıyormu?yoksa soyledığı doğrumu?2.sı ıse evınde esyası bulunmayan satılık boş daırenın aidatları tam olarakmı tahsıl edılır yoksa yarısınımı vermesı gerekıyor?ilgınıze cok tşk ederım.saygılarımla.
    / SİTE YÖNETİMİ EKİBİ
  •   Cevap / Görüş Ekle iyi çalışmalar öncelikle, size daha önceden de yardımınız oldu ,teşekkürler ediyorum. Kuşadası Davutlar mevkiinde Düşler Yakası sitesin de yazlığım var,Arazi büyüklerimize aitti.2 dublex ev birleştirilerek yapılmış bir bina için bizden çift aidat alınıyor,sizden ricam kanunen benim ödemekle yükümlü olduğum mikar nedir ve hakkımı nasıl arayabilirim...iyi çalışmalar diliyorum.
    / SİTE YÖNETİMİ EKİBİ
  •   Cevap / Görüş Ekle boş dairenin aidatı ödenirmi
    / SİTE YÖNETİMİ EKİBİ
  •   Cevap / Görüş Ekle zemin katta oturan kişiler asansör bakım ve asansör elektrik aidatı ödermi
    / SİTE YÖNETİMİ EKİBİ
  •   Cevap / Görüş Ekle dublex daireler çift aidat mı öder?(iki kapısı var)
    / SİTE YÖNETİMİ EKİBİ
  •   Cevap / Görüş Ekle 8 normal daire 2 tane kottan 1 daire 1 dükkan olmak üzere dükkanı eve çevirmişlerdir. 10 daireli bir apartmandayız. Dükkanın yani evin girişi başka bir sokaktan yapılmaktadır. Apartmandan giriş çıkış yoktur. Ev sahibi apartmanın giriş çıkışını kullanmadığı için aidat ve apartman giderlerine katılmak istememektedir. Bunun yasal hakkı nedir? Bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.
    / SİTE YÖNETİMİ EKİBİ
SİTE YÖNETİMİ EKİBİ

zemin katta oturan kişiler asansör bakım ve asansör elektrik aidatı ödermi

  Cevap / Görüş Ekle

SİTE YÖNETİMİ EKİBİ

Kat Mülkiyeti Kanunu 20.madde düzenlemesine göre, ''Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım,koruma,güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.'' yönetim planınızda farklı bir düzenleme yoksa her bağımsız bölüm yasa maddesi gereği bşna giderlerini ödemek durumundadır. Giriş ve Zemin katların yada Dükkan sahiplerini asansör ve otomat,su gideri gibi bazı giderlerden muaf tutulmaları yasal olarak mümkün ise de bu hususta yönetim planında düzenleme olup olmadığına yada kat malikleri kurulunca alınmış bir karar olup olmadığına bakmanız ve ona göre talepte bulunmanız gerekmektedir.Bu yönde farklı bir düzenleme yada alınmış bir karar yoksa yukarıdaki yasa maddesi gereği tüm bağımsız bölüm malikleri tüm bina giderlerine katılmak durumundadır.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
Timtaş Yönetim Tel: 0 212 483 16 70 - Fax: 0 212 482 68 91
Timtaş Yönetim © 2011